Nûr-u Osmaniye Külliyesi

Eminönü İlçe’sinde, Çemberlitaş anıtının kuzeybatısında, Kapalı Çarşı girişindedir. Külliyenin yapımı Sultan I.Mahmud tarafından 1749 yılında başlamış, ama ancak onun ölümüünden bir yıl sonra 1755’de tamamlanabilmiştir. Külliyenin mimarı Sineon Kalfa’dır. Külliye barok mimariyle yaapılmış bir camii, medrese, imalethane, kütüphane, türbe, çeşme ve sebil’den oluşur. Ayrıca çevresini saran bir kaç dükkan da külliyeye dahildir.

Nuruosmaniye camii Osmanlı camii mimarisinde çok ayrıcaklı, özel bir yere sahiptir. Özellikle üç boyutlu taş bezemeleriyle dünya mimarisinde bile eşi olmayan, tamamen özgün ve biricik bir barok şaheseridir. Eteği otuz iki pencere ile çevrili tek bir kubbesi vardır. Cami yüz yetmiş dört pencere ile aydınlatır. İç bezemelerinde en göze çarpan unsur kubbesinde ve duvarlarındaki hatlardır. İki şerefeli, iki minaresi vardır. Kurşun yerine taş alemler, iki kez bu minareleerde kullanılmıştır.

Medrese ve imalethane caminin kuzeyind, Kapalı Çarşı önünde avluya girildiğinde sağda yer almaktadır. Bunların konumlandılışları avlunun hilal biçiminde olmasını sağlamaktadır. Külliyenin girişi yönündeki ; girişin sonunda, sebil ise sağındadır. Çeşme ve sebil de tam bir barok uslüp hakimidir. Türbe ve kütüphane, hünkar marfilinin arkasında bulunur. Türbe de Sultan III.Osman’ın annesi Şehsuvar Valide Sultan gömülüdür. İstanbul’un en zarif kütüphane binasına sahip bulunan Nuruosmaniye kütüphanesi çok deeğerli yazma eserleriyle günümüzde de okuyucuya hizmet etmektedir.

Reklamlar
Published in: on Eylül 17, 2008 at 7:08 am  Comments (1)  
Tags:

The URI to TrackBack this entry is: https://sehristanbul.wordpress.com/2008/09/17/nur-u-osmaniye-kulliyesi/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentYorum bırakın

  1. canım bilgiler kısa ve öz bu noktada başarılı ..
    ama kaynak belitseydin keşke.. bunlar alıntı mıı site ismi yazabilrdin… birde bazı kelimeelrin mahfil gibi barok gibi kısa bilgilerini altta sözlükümsü şekilde de verrsen çok başarılı bir iste olucak bence insanı
    stanbulla dinlendirrken bir yandan da istanbulla bilgilendirridin.. ne güzel olurduuu


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: