Fethi Paşa Korusu

Fethipaşa Korusu, barındırdığı tarihi yapılar, yüzlerce bitki ve ağaç türleriyle İstanbullulara, boğazı manzarası eşliğinde yürüyüş,yemek ve dinlenme imkanı sağlıyor.

Anadolu yakasının boğaz kıyısında bulunan ve bu bölgenin oksijen deposu olarak bilinen koru, Sultantepe semtinin İstanbul Boğazını gören sırtlarından başlayıp, Kuzguncuk Tepesi ve Paşalimanı’nın üst kısımlarına kadar uzanıyor.
İstanbul’un Sarayburnu’ndan başlayarak Ortaköy’e kadar olan muhteşem manzarasını seyir balkonunda  seyrederken, erguvan ağaçlarının mistik kokusuyla unutulmaz bir boğaz keyfini yaşayacaksınız.

Burada; İstanbul’un güzellik sembolü erguvanlar her daim yeşil çam ağaçlarıyla meşk ederken siz ister Boğazı, ister harikulade bir koruyu seyre dalarak yudumlarsınız zamanı. Kızkulesinden köprüye bütün güzellikler gözünüzün önündedir.

Üsküdar’ın kuzeyinden başlayarak bütün sırt ve yamaçları kapsadıktan sonra Kuzguncuk tepesinde son bulan koru adını 2. Mahmut (1808-1839) ve Abdülmecid (1839-1861) döneminde Tophane Müşiri olan Damat Fethi Ahmet Paşadan almıştır. Korunun son sahibi paşanın torunlarından Avukat Şevket Mocan’dır.Yazar Cemil Meriç de bu koru içindeki evde epey bir müddet ikamet etmiştir.
Koruda en çok görülen ağaç türleri; kermes meşesi, defne, akça kesme, sakız ağacı, erguvan ve gümüşi ıhlamurdur. Korunun Yukarı kısmında sıralar halinde dikilmiş Kızıl Çamlar, Fıstık Çamları, Sedirler ve Sakız ağacı büyük çap ve boyutlara ulaşmış anıtsal nitelikte ağaçlardır. Ayrıca; at kestanesi, saplı meşe, akdut, trabzon hurması, yalancı akasya, dişbudak, porsuk, yeşil kartopu, japon taflanı ve japon kadife çamı bulunmaktadır.

Reklamlar
Published in: on Eylül 20, 2008 at 8:01 pm  Comments (1)  
Tags: , , , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://sehristanbul.wordpress.com/2008/09/20/fethi-pasa-korusu/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentYorum bırakın

  1. Yalnızca bu konu ile ilgili değil daha bir çok merak edilen mesele hakkında gerçekten faydalı ve kullanışlı bilgiler veren web sitesine sahipsiniz. Daha önceden bazen karşımıza çıkıp yalnızca arama yaptığımız konu ile ilgili bilgi almak için ziyaret ettiğimiz bir adres iken artık siteniz daha fazla karşılaştığımız bir site oldu. Elbette bu bir emek ve sabır işidir ama muhakkak profesyonel bir ekibiniz vardır. Emeği geçen kadronuza saygılarımı sunuyor, başarılarınızın devamını diliyorum.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: